Audi претстави електричен планински велосипед – цената е 10.000 долари

ОБЈАВЕНО НА:

Германскиот производител на автомобили Audi го претстави новиот електричен планински велосипед од 10.000 долари, но без соодветно име. Технички, велосипедот има име, но звучи како „Audi електричен планински велосипед во соработка со Fantic“.
Велосипедот е инспириран од Audi RS Q e-tron Dakar Racer, и ако се движи така самоуверено и надвор од патот, тогаш навистина вреди за парите.

Многу автомобилски компании веќе се заинтересирани за пазарот на електрични велосипеди. Минатата година, GMC покажа велосипед кој ќе оди заедно со Hummer EV, а брендот за електрични автомобили Polestar објави дека работи на електрични велосипеди со Allebike.

За да влезе и на овој пазар, Audi соработува со италијанскиот производител на електрични велосипеди Fantic.

Во срцето на моторот на Audi е електромоторот Brose S-MAG 36 Volt 250 W со вртежен момент до 90 Nm. Се напојува од батерија од 36 волти со капацитет од 720 Wh. Оваа моќност се пренесува само на задното тркало.

Рамката е алуминиумска со јаглеродни пружини. Компонентите на Sram GX Eagle се споени со Mavic E-DEEMAX со перформанси и гуми Vittoria. Интересно е тоа што има тркало од 27,5 инчи назад и 29 инчно тркало напред.

Директорот на Audi во Велика Британија, Ендрју Дол вели: „Во Audi, смело се стремиме да станеме лидер во обезбедување на врвна зелена мобилност. Електричниот планински велосипед на Audi во соработка со Fantic е уште еден фантастичен пример за тоа како можеме да ја прошириме нашата понуда за мобилност на клиентите надвор од стандардните автомобили што ги возат“.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK