Audi ќе го задржи името E-Tron за електричната ера

ОБЈАВЕНО НА:

Mercedes сака да се откаже од ознаката EQ, но Audi верува дека значката E-Tron сепак ќе овозможи сè уште мистериозна разлика...

Audi има неколку електрични модели во развој, вклучувајќи го и A6 E-Tron, кој го носи името на сите модели со нулта емисија од компанијата со четири прстени. Нема намера да го напушти ова име за своите следни електрични модели, за разлика од Mercedes-Benz кој планираше да се раздели со значката EQ.

Дали Audi може да го направи истото? „Не, не, не“, изјави Марк Лихте, шефот за дизајн на Audi, за време на презентацијата на концептниот автомобил Activesphere. „Мислам дека [E-Tron] носи многу јасна диференцијација, и сепак ќе има диференцијација. Но, сè уште е рано да се зборува за тоа.

Би требало да знаеме повеќе на крајот на годината кога „ќе видиме дека има повеќе детали што го одвојуваат топлинскиот и електричниот мотор“, според зборовите на Лихте.

Последниот модел објавен во палетата на E-Tron беше Audi Q8 E-Tron, сега главниот електричен SUV на марката. Тоа е ревидирана и еволуирана верзија на теренецот E-Tron, првото возило на марката што го покажа ова име.

Audi работи и на Q6 E-Tron, поприфатлива и намалена алтернатива на Q8 E-Tron. Што се однесува до A6 E-Tron споменат на почетокот на овој напис, тој исто така е во завршна фаза од неговиот развој и финалната верзија треба да биде претставена оваа година пред да се пласира во 2024 година, како и за Q6 E-Tron.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK