Кои се најбогатите возачи според Форбс: Хамилтон, Фетел, Алонсо…

ОБЈАВЕНО НА:

Познатиот бизнис магазин Форбс секоја година објавува листа на најбогатите во различни категории. Во однос на листата на спортисти, во Топ-10 се наоѓа само Луис Хамилтон, возачот на Mercedes. Тој во последните 12 месеци заработил 46 милиони долари, со што е најбогатиот спортист во авто спортот.

Трикратниот светски првак добива 38 милиони долари од Mercedes како плата, и плус дополнителни 8 милиони од личните спонзори.

Единствениот возач што може да му конкурира на Хамилтон според платата е само Себастијан Фетел, бидејќи според податоците и тој заработува 38 милиони долари од тимот, но од личните спонзори само 500.000 долари, па затоа е н а14. место на листата.

На Топ-20 листата се наоѓа и Фернандо Алонсо кој има плата од 36 милиони долари иако вози за McLaren кој и нема некои забележителни резултати

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK