Давидовски ќе има нов тимски колега за трката на Норисринг

ОБЈАВЕНО НА:

Лидерот во Diamond Cup сезонава во TCR Europe, Македонецот Виктор Давидовски за трката викендов на Норисринг во Германија ќе има нов тимски колега. Покрај Давидовски и Франко Џиролами, за тимот на Comtoyou Racing овој викенд ќе вози и Норвежанецот Стиан Паулсен. Тој ќе го замени Том Коронел кој поради поклопување на календарите ќе вози во FIA WTCR во Шпанија.

Давидовски е на 12 место во генерален пласман во TCR Europe, а лидер е токму Франко Џоролами. Сите возачи на Comtoyou Racing сезонава успеаја д апобедат по еднаш, а на Џиролами триумфот на Спа на првата трка му „избега“ во последниот круг кога поради грешка му дозволи на Исидор Калејас да трумфира.
Македонскиот возач исто така победи на една трка, во Франција, и е на првото место во класификацијата за Diamond Cup со 130 бода, пред Евгениј Леонов кој има 93 бода.

Норвежанецот Стиан Паулсен; редовен натпревар на листите за влез во TCR Europe во 2018 и 2019 година во CUPRA León. Откако не се натпреваруваше во последните две сезони, Полсен можеше само накратко да го тестира Audi на Spa-Francorchamps, така што слободниот тренинг во петок ќе биде неговата прва вистинска шанса да го запознае автомобилот и да се потсети на патеката Норисринг на улицата. кој последен пат се натпреваруваше во серијата SEAT León Supercopa во 2011 година.

Покрај Паулсен, единствен нов возач ќе биде Германецот Патрик Синг кој најави дека ќе учествува во двете домашни рунди од серијата TCR Europe, на Норисринг овој викенд и на Нирбургринг кон крајот на август. Синг ќе го вози истиот RaceSing тим Hyundai i30 N што го користеше на сите три настани на TCR Германија досега оваа сезона, во кои негов најдобар резултат беше четвртото место во Трката 1 на Red Bull Ring.

По веста за повлекувањето на тимот на Brutal Fish Racing од овогодинешната серија на TCR Europe, потврдено е дека Пепе Ориола ќе продолжи во Hyundai Elantra N од Aggressive Team Italia. Ориола моментално е седми во шампионатот на возачи по две пласмани на подиумот досега оваа сезона.

Двете трки во Германија се возат во сабота и недела. Во сабота се квалификациите од 11,10 часот, а првата трка се вози од 17,40 часот.
Втората трка е закажана за в недела од 17 часот.

Давидовски пред трката од TCR Europe: На Норисринг најважно е сопирањето во свиоците

Следете не и на:

24AUTO NETWORK