Роналдо плати 8 милиони за Bugatti – и ќе го чека до следното лето

ОБЈАВЕНО НА:

Колекцијата на автомобили на Кристијано Роналдо е надополнета. Фудбалерот на Јувентус се почести за титулата во првенството на Италија и си купи Bugatti Centodieci (според „Тутопорт“ – за 8 милиони евра).

Покрај тоа, Bugatti Centodieci е автомобил од ограничена колекција. Француската компанија пушти во продажба само 10 од овие автомобили; нивното објавување е темпирано да се совпадне со 110-годишнината од основањето на марката. Максималната брзина што ја развива автомобилот е 380 км на час. Може да забрза од 0 до 100 км на час за 2,4 секунди.

Во колекцијата на Роналдо веќе повеќе од 20 автомобили, а од последните четири аквизиции три се – Bugatti. Отпрвин, тој беше толку импресиониран од Bugatti Veyron додека го снимаше рекламирањето што реши да го купи. Потоа го купил Bugatti Chiron за 3 милиони евра. Веќе во април 2019 година, Роналдо го купи најскапиот автомобил во светот – Bugatti Voiture Nore за 11 милиони евра.

Сепак, постои таква огромна побарувачка за Bugatti што Кристојано ќе го добие својот Centodieci во текот на летото 2021 година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK