Светска премиера на целосно новиот Skoda Superb

ОБЈАВЕНО НА:

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште пософистициран дизајн, повеќе простор, удобност и најсовремена технологија. Со новиот Superb, клиентите повторно ќе имаат избор помеѓу лимузинска и комби верзија. Новата структура на опсегот на избор на внатрешниот дизајн нуди седум решенија, како на пример текстил изработен од 100 проценти одржливи материјали.

Во исто време, иновативните паметни копчиња и новиот внатрешен концепт со 13-инчен инфозабавен екран овозможуваат уште поголема леснотија на користење. Внатрешноста има чист и простран изглед. Škoda уште еднаш ги оптимизираше своите мотори за уште поголема ефикасност.

Постојат три бензински мотори со моќност кои се движат од 110 kW (150 КС) до 195 kW (265 КС) и два дизела со 110 kW (150 КС) и 142 kW (193 КС). Покрај тоа, портфолиото вклучува нов Plug-in hybrid погон кој е ексклузивен за комби верзијата, како и целосно нова Mild-hybrid верзија. Иновативните системи за помош како што се Turn Assist и Crossroad Assist го прават своето деби во Superb.

Клаус Зелмер, претседател на Управниот одбор на Škoda Auto, вели: „Superb е стандарден носител на палетата мотори со внатрешно согорување на Škoda повеќе од 20 години. Во својата четврта генерација ќе продолжи да биде токму тоа, нудејќи уште попрефинет, скулпторски дизајн, извонредна просторност и врвна технологија. Понатамошните оптимизации на погонската единица и подобрената аеродинамика придонесуваат за уште поголема ефикасност. Го реконструиравме plug-in hybrid погонот од нула, и тој сега нуди целосно електричен опсег од повеќе од 100 километри. Целосно новиот ентериер е уште поергономски и се одликува со примерна количина на одржливи материјали. Последно, но не и најмалку важно, ние ќе продолжиме да го нудиме Superb како лимузина и комби верзија, што совршено го одразува нашиот фокус на клиентите“.

Носителот на портфолиото на мотори со внатрешно согорување на Škoda ги носи добро познатите доблести на следното ниво

Со целосно новата четврта генерација, Škoda повторно поставува стандарди во поглед на дизајнот, просторноста, удобноста и безбедноста. Дополнителниот дизајн и аеродинамичните подобрувања ја намалија потрошувачката на гориво додека ги подобрија перформансите. Три модерни TSI бензински мотори, вклучително и еден со mild hybrid технологија, два дизела и нова plug-in hybrid погонска група со електричен досег од повеќе од 100 километри на циклусот WLTP испорачува моќност во опсег од 110 kW (150 КС) до 195 kW (265 КС).

Врвниот дизел и врвниот бензински мотор доаѓаат со погон на сите тркала. Сите погонски единици во новиот Superb се стандардно поврзани со DSG автоматски менувач. Понатаму, бројните нови и подобрени системи за асистенција обезбедуваат уште поголема безбедност и удобност. Значително посветлите предни LED светла со Matrix технологија од новата генерација и DCC Plus го прават своето деби во Superb.

Нов и попростран концепт за внатрешни работи, непречен дизајн и интуитивно работење

Четвртата генерација на Superb се одликува со скулптурален надворешен дизајн и нова, октагонална маска на Škoda. Целосно новиот внатрешен концепт вклучува инфозабавен дисплеј со големина до 13 инчи. Рачката на менувачот се префрли на воланот, овозможувајќи чиста, уредна и многу попространа централна конзола. Уште едно деби за Superb, како опција е достапен head-up дисплеј. Новите паметни копчиња на Škoda обезбедуваат брз и интуитивен пристап до бројни функции за возилото и информации за забава. Покрај тоа, целосно новиот Superb ја прифаќа новата структура на опсег со избор на дизајн, првпат претставен со Enyaq.

Ова нуди тематски пакети со опции, како и индивидуални опции. Новите функции вклучуваат телефонска кутија со индуктивно брзо полнење од 15 вати и истовремено ладење на паметниот телефон, како и Ergo седишта кои се погодни за грбот со десет пневматски контролирани перничиња за масажа. Електрично управуваниот товарен капак во комби е една од неколкуте нови (и вкупно 28) Simply Clever карактеристики.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK