Renault Grand Kangoo: 7 седишта и 1024 конфигурации

ОБЈАВЕНО НА:

Втората светска премиера на Renault на овогодинешниот саем на IAA Mobility во Минхен е новиот Grand Kangoo кој дебитира со седум седишта и избор на класични (DVG) и целосно електрични погонски единици.

По повеќе од 4,4 милиони продадени единици во 50 земји од 2011 година, проширената верзија на Grand нуди внатрешна конфигурација во три реда модуларни седишта кои нудат широк опсег на можности за персонализирање на просторот според преференциите и потребите. Renault, исто така, укажува на одредена бројка – 1024 конфигурации на седишта.

Во внатрешноста на новиот Renault Grand Kangoo има делови и прегради за ситници со вкупен волумен од над 58 литри, а самиот товарен простор нуди капацитет од 500 литри, во конфигурација со седум седишта, до 3750 литри. со преклопени совозачки седишта и отстранети задни седишта. Автомобилот нуди и можност за превоз на стока со должина од 3,11 метри.

Пристапот до задниот дел од внатрешноста на автомобилот е преку две пошироки (+18 cm во споредба со стандардните Kangoo) лизгачки врати.

Во опремата на Renault Grand Kangoo, може да се најдат 14 системи кои помагаат при возењето и ја зголемуваат безбедноста, вклучително и функцијата за полуавтономно возење на ниво 2.

Друга интересна технолошка карактеристика на моделот е неговата целосно електрична верзија – Grand Kangoo E-Tech electric, која е опремена со електричен мотор со моќност од 122 коњски сили и модул за батерија со капацитет од 45 kWh (употреблив), кој ветува слободен домет до 265 километри (стандард WLTP).

Системот нуди и можност за брзо полнење (80 kW), каде што се потребни 10 минути за да се генерираат 80 километри нова километража.

По желба на возачот, системот, кој е во комплет со топлинска пумпа, нуди три начини на регенерација на сопирање и инерцијална енергија, како и режим на возење Еко, кој ја ограничува моќноста на 56 kW и ја ограничува брзината на автомобилот на 110 km/h за оптимална километража.

Новиот Renault Grand Kangoo ќе биде достапен и во две верзии со мотор со внатрешно согорување – бензинец со 130 коњски сили и дизел со 95 КС.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK