ПРЕМИЕРА: Porsche Taycan Cross Turismo – спортски, теренски и семеен – вистински сеопфатен

ОБЈАВЕНО НА:

Porsche го претстави новиот Taycan Cross Turismo пред јавноста со виртуелна светска премиера, на која беше поканет и www.24auto.mk.

Со новиот модел, производителот на спортски автомобили Porsche го проширува портфолиото на производи од својата гама со првиот чисто електричен спортски автомобили Taycan со додавање на оваа теренска верзија, со што продолжува систематско извршување на својот пат кон одржлива мобилност.
Како и Taycan, и Taycan Cross Turismo има придобивки од иновативниот електричен погон со архитектура од 800 волти. Новата високотехнолошка шасија со погон на сите тркала и адаптивна воздушна суспензија, исто така, обезбедува бескомпромисна динамика надвор од патот. За 47 милиметри повеќе простор за глава за патниците на задните седишта и повеќе од 1.200 литри багажен простор, што може да се натоварат низ големата задна врата одзади, го прават Cross Turismo вистински сеопфатен.

„Во 2019 година, испративме клучен сигнал со дебито на нашиот прв електричен спортски автомобил“, рече Оливер Блуме, претседател на Извршниот одбор на Порше АГ, на светската премиера на новиот, дури и поразновиден дериват. „Ние се гледаме себеси како пионери на одржлива мобилност: до 2025 година, половина од сите нови возила што ќе ги испорачаме ќе имаат електрифициран погон – или целосно електричен или plug-in хибрид. Во 2020 година, едно од три од сите возила што ги испорачавме во Европа, имаа електричен погон. Иднината е на електричната мобилност. Со Taycan Cross Turismo, ние правиме уште еден голем чекор во оваа насока “.

Porsche им испорача повеќе од 20.000 возила Taycan на клиентите ширум светот во 2020 година. Во моментов моделите на Taycan сочинуваат 70 проценти од сите модели на Porsche продадени во Норвешка. Електричниот спортски автомобил има добиено и повеќе од 50 меѓународни награди во скоро 20 земји, пред сè на нејзините главни пазари во Германија, САД, Велика Британија и Кина.

Целосен Cross Turismo опсег уште од самиот почеток
Четири деривати на Taycan Cross Turismo се достапни веднаш по неговото лансирање. Performance Battery Plus, која има вкупен капацитет од 93,4 kWh, секогаш е опремена како стандард.

Опсегот на модели го содржи следново:

Taycan 4 Cross Turismo со 280 kW (380 PS), overboost моќност за Launch Control 350 kW (476 PS), забрзување 0-100 km / h за 5,1 секунди, максимална брзина 220 km / h, опсег (WLTP) 389 – 456 км

Taycan 4S Cross Turismo со 360 kW (490 КС), overboost моќност со Launch Control 420 kW (571 PS), забрзување 0-100 km / h за 4,1 секунди, максимална брзина 240 km / h, опсег (WLTP) 388 – 452 км

Taycan Turbo Cross Turismo со 460 kW (625 КС), overboost моќност со Launch Control 500 kW (680 PS), забрзување 0-100 km / h за 3,3 секунди, максимална брзина 250 km / h, опсег (WLTP) 395 – 452 км

Taycan Turbo S Cross Turismo со 460 kW (625 КС), overboost моќност со Launch Control 560 kW (761 PS), забрзување 0-100 km / h за 2,9 секунди, максимална брзина 250 km / h, опсег (WLTP) 388 – 419 км.

Porsche Taycan Cross Turismo

Четири деривати на Taycan Cross Turismo се достапни веднаш по неговото лансирање. Performance Battery Plus, која има вкупен капацитет од 93,4 kWh, секогаш е опремена како стандард.

Високотехнолошката шасија со погон на сите тркала и адаптивната воздушна суспензија доаѓа како стандард кај сите четири модели. Опционалниот пакет за Off-Road Design го зголемува растојанието од земјата до 30 мм. Ова значи дека Cross Turismo може да се вози и на мешани површини и нерамни патеки. Стандардниот „Gravel Mode“ ја подобрува соодветноста на новиот модел за возење по нерамни патишта.

Во однос на визуелниот изглед, Taycan Cross Turismo внимателно ја следи студиската концепција Mission E Cross Turismo презентирана на Саемот за автомобили во Женева 2018: Неговата силуета е дефинирана со спортската линија на покривот што се спушта надолу. Како дел од пакетот за Off-Road Design, Cross Turismo има специјални клапи на аглите на предните и задните браници и на краевите на праговите. Овие создаваат неверојатен екстериер, како и обезбедување заштита од удари на камен.

Благодарение на оптимизираните карактеристики на протокот на воздух, аеродинамичкиот дизајн, кој може да се пофали со Cd вредност од 0,26, дава значителен придонес за малата потрошувачка на енергија, а со тоа и за долгиот дострел. Мерките што се однесуваат на Porsche Active Aerodynamics (PAA) вклучуваат прилагодливи влезови на воздухот напред. Воздушната суспензија овозможува и намалување на предната област и вредноста на Cd при поголеми брзини со намалување на Taycan Cross Turismo во две фази. Спојлерот на покривот одзади е фиксиран.

Високо пофалените дизајнерски контури познати од спортскиот Taycan може да се најдат во внатрешноста: горните и долните делови на контролната табла во форма на крило се протегаат по целата ширина на автомобилот. Самостојниот, заоблен пакет инструменти ја формира највисоката точка на контролната табла. Централен 10,9-инчен инфо-забавен дисплеј и дополнителен, опционален дисплеј на совозачот се комбинираат за да формираат интегрирана стаклена лента во црно-панел изглед. Компас е инсталиран на горниот дел од контролната табла во комбинација со пакетот за Off-Road Design.

Спортски додатоци: нов заден носач и е-велосипеди на Порше
Особено за Taycan Cross Turismo, Porsche разви заден носач за најмногу три велосипеди. Може да се користи универзално за различни видови велосипеди. Една од неговите иновативни одлики е дека задната врата може да се отвори дури и кога е натоварен задниот носач. Porsche исто така претставува два високо-квалитетни е-велосипеди истовремено – eBike Sport и eBike Cross. Со нивниот безвременски дизајн, како и со моќната и одржлива технологија на погон, тие се совршено усогласени со Taycan Cross Turismo.

Taycan Cross Turismo ќе биде лансиран во текот на летото. Цените во Германија започнуваат од 93.635 евра (со вклучен 19% ДДВ и опрема за одредена земја).

Светската премиера на новиот Porsche Taycan Cross Turismo се одржа во студиото Hyperbowl во Центарот за саеми во Минхен. Ова спектакуларно ново студио ги обединува световите на филмот и реалноста: закривен ЛЕД wallид од 270 степени, долг 40 и висок 5,5 м, е комбиниран со ЛЕД таван за да се обезбеди површина на екранот од 478 квадратни метри со 70 милиони пиксели.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK