SSC Tuatara „дигна“ 474,8 км/ч. и постави нов рекорд (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Американската компанија SSC ​​North America објави информација за нова серија тестови со ексклузивниот хиперавтомобил Tuatara, кои се одржаа на 14 мај годинава. Нивната цел е да развијат 300 милји на час, што одговара на 482,8 км/ч. Новиот обид во рушење на бариерата од 300 милји на час беше направен на 2,3 милји (3,7 км.) долгата патека во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида.

За време на тестовите, Лари Кеплин, еден од ретките сопственици на Tuatara, успеа да ги подобри претходните најдобри перформанси за максимална брзина, бидејќи вградената опрема (Racelogic, VBOX GNSS и Life Racing GPS) објави максимална брзина од 295 милји на час (474,8 км/ч).

Суперавтомобилот имаше неколку обиди да ја мине границата од 300 милји. Се почна во октомври 2020 со почетните 316,11 милји на час (508,73 км/ч)) која се покажа како неточна. Другиот обид беше организирано во декември 2020 година, каде што Tuatara успеа да направи само 251,2 милји на час (404 км/ч) поради проблеми поврзани со топлината во моторот.
Во јануари 2021 година, просечните 282,9 милји на час (455,3 км/ч) му ја доделија титулата за најбрз сериски автомобил во светот, но SSC сè уште не беше задоволен. Дополнително рекордно возење требаше да биде во мај 2021 година, но камионот со Tuatara удри и го оштети суперавтомобилот. И ова не води до рекордот од мај 2022 година, кој веројатно не е последен.

SSC Tuatara е базиран на монокок од јаглеродни влакна и има коефициент на отпор од 0,279 cd. Суперавтомобилот е опремен со твин-турбо 5,9-литарски V8 мотор кој произведува до 1.750 КС (1.300 kW / 1.768 КС) кога работи на метанол. Силата се испраќа до задните тркала преку седумстепен автоматски менувач CIMA.

„Забрзувањето кое Tuatara го генерира цело време до 295 милји на час навистина ни кажа дека овој автомобил не е ни блиску до достигнување на својот врв“, рече Керол Шелби, основач и извршен директор на SSC ​​Северна Америка. „Сите податоци и слики ни дадоа јасна претстава дека ограничувачкиот фактор не е автомобилот туку фактот дека немавме доволно долга патека“.

Сигурно ќе се бара ново место со подолга патека каде ќе има доста простор да се стигне до посакуваните 300 милји на час.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK