Среќен 60. роденден – Renault 4L

ОБЈАВЕНО НА:

Годинава Renault прославува 60 години од појавата на еден од најпознатите модлеи во историјата – 4L. Продажбата на автомобилот траеше 30 години, има над 8 милиони продадени единици во над 100 дражави. Моделот не е само француска автомобилска икона туку и за автомобилот индустриски во целост.

За да забележите подобро јубилејот на 4L, а со оглед на несигурноста со пандемијата од Renault планираат ред на тематскиот настани кои би се одржувале на месечно ниво и тоа во текот на целата 2021 година, а на секои 4-ти и 14-ти во месецот ќе се понуди на социјалните мрежи содржина за фановите на легендарното возило.

Една од првите чекори на компанијата во програмата за одбележување на роденденот на 4L ќе биде трансформација на L’Atelier Renault на Шанз-Елизе на 14 февруари. Ќе бидат изложени и специална колекција на различни предмети и аксесоари, а во јули моделот ќе се појави на црвениот тепих на познатиот Кански филсмки фестивал.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK