Швајцарци ќе возат Lada од 1984 година на релито Дакар

ОБЈАВЕНО НА:

АвтоВАЗ ги објави првите фотографии од изменетиот „џип“ Lada Niva што ќе учествува на релито на издржливост Дакар 2022 што ќе се вози во јануари. Возилото што ќе се појави е од 1984 година, има многу подобрувања и модификации од оригиналот и ќе треба да минат над 6.000 км. на релито.

Релито треба да се вози од 2 до 14 јануари 2022 година во Саудиска Арабија. Со автомобилот ќе управуваат возачи од Швајцарија за Niva Red Legend Team и тоа во категоријата Dakar Clasic, каде ќе им биде дозволено да учествуваат на релито автомобили од минатиот век. За оваа класа, организаторите на натпреварот ќе подготват малку полесна рута отколку за модерните тркачки автомобили. Сепак, учесниците ќе треба да поминат околу шест илјади километри.

Тркачкиот „џип“ е направен врз основа на ВАЗ-2121, што швајцарските спортисти го купуваат од Новосибирск.

Главните технички барања за ретро автомобили се поврзани со присуството на обичен мотор. Остатокот од спортската Нива претрпе сериозни модификации. На покривот инженерите инсталираат доводи за воздух, а дополнителни светла се монтирани напред. Речиси сите пластични елементи исчезнуваат од внатрешноста на Lada Niva. Покрај тоа, кабината е опремена со метален кафез, тркачки седишта со појаси со повеќе точки и нова шал табла.

Во моментов, изменетата Lada Niva е испратена во Швајцарија, каде возачите продолжуваат да се подготвуваат за релито Дакар. Трката што претстои ќе биде прва за Lada Niva во последните 35 години.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK