Ќе трае додека не се распадне: Partisan One е автомобил со 100 годишна гаранција (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Ако сакате да имате автомобил што најмалку 100 години ќе ве служи тогаш веројатно германската компанија Partisan Motors тоа може да ви го даде. Тоа е СУВ возило што го носи името One, и е наменет за потребите воорушените сили.

Според изгледот возилото повеќе би се користел за оф роуд терени, отколку на обичен пат. Првичниот изглед многу ќе се потсети на возилот составено од лего коцки.
Долговечниот Partisan е долг 4,72 метри, висок 2,3 метри и ширина 2,23 метри. Засега, тоа е достапно само со куќиште со три врати, но наскоро ќе има пикап со пет, погон на шест тркала, па дури и со осум тркала.

Едноставната конструкција дозволува не само замена на делови меѓу различни типови на куќишта, туку и со различен погон. Подот може да се нарача со дополнителни заштита со што се штитат патниците од детонација на мина или на граната.

Првата серија ќе биде опремена со 2.8-литарски турбо дизел на Fiat од 150 КС, кој работи во комбинација со електричен мотор. Деталните технички карактеристики не се објавени.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK