TAG Heuer so два часовници во чест на 50-годишнината од Porsche 911 Carrera RS 2.7

ОБЈАВЕНО НА:

Понуден во шеми на бои инспирирани од Porsche 911 Carrera RS 2.7 од 1972 година, најновиот модел на TAG Heuer е часовник со ограничена едиција што го слави првото брендирано возило „Carrera“ на автомобилската компанија.

„Името и духот на Carrera се неверојатно значајни и симболични и за TAG Heuer и за Porsche“, вели Фредерик Арно, извршниот директор на TAG Heuer. „Значи, за 50-годишнината од првата Porsche 911 Carrera, иконата RS 2.7, сакавме да создадеме часовник за почит што ќе го изрази карактерот и моќта на овој револуционерен спортски автомобил во нашиот сопствен хронограф TAG Heuer Carrera.

Презентирани пред светот на настан во Париз на 5 октомври 2022 година, часовниците беа претставени 50 години oд денот откако беше лансиран 911 Carrera RS 2.7. Првото Porsche 911 кое го доби името „Carrera“, автомобилот беше наменет да биде патно легално возило со кое може да се тркаат и сопствениците.

Часовникот е опремен со најнапредното Caliber Heuer 02, кое има резерва на енергија од 80 часа. Во меѓувреме, осцилирачката маса на движењето е приспособена да изгледа како воланот со три краци на Porsche и е видлива преку куќиштето од кристално сафир назад.

TAG Heuer часовници во чест на Porsche 911 Carrera RS 2.7

Часовникот ќе биде понуден во две бои кои се инспирирани од опциите за бои понудени од Порше во 1972 година: Indischrot (црвено чувари) и Glasurblau (Glazier Blue).

Спортското сино издание ќе биде ограничено на само 500 примероци и ќе добие полиранo челичнo куќиште, родиумски индекси и стрелки за час и минута кои се дизајнирани да потсетуваат на хромираните рачки на вратите на 911 Carrera RS 2.7. Во меѓувреме, бројчаникот е мазен бел опалин и двата под-бројачи имаат финиш со полжав.

Sporty Red Edition ќе биде уште поограничено, со понудени само 250 примероци. Секој добива кутија, круна од розово злато од 18K 5N. Блескавиот бел бројчаник е опкружен со Guards Red линии и розово-златни применети индекси.

Хронографите се нудат во бутиците на TAG Heuer и одбрани партнери за малопродажба. Синото издание започнува од 7.750 долари, додека црвениот модел чини 23.550 долари.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK