(Видео): Како Nissan GT-R развива 336,4 км/ч

ОБЈАВЕНО НА:

На драг рејсинг натпреварувањето во Бахреин, моделот на Nissan GT-R во стандардна верзија и возе четвртина милја за 7,168 секунди. Излезната брзина на Nissan GT-R беше 336,44 км/ч, што е извонредно време за модел што не е многу преправан, и може слободно да го возите по улица.

Овој подвиг успеа да го направи тимот на EKanoo Racing. Тие зад себе имаат и други рекорди, па така Toyota Supra исто така со стандардна шасија е најбрза на свет на делницата од четвртина милја со време од 6,57 секунди, а Toyota GT86 истата патека ја мина за 5,85 секунди.

Моторот што беше вграден во Nissan GT-R бил модифициран од страна на Magnus Motorsport, па има 2.000 КС и V6 twin turbo мотор.

Погледнете како мина возењето на Nissan GT-R

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK