Volvo ќе лансира минимум 6 нови EV возила до 2026

ОБЈАВЕНО НА:

Volvo е еден од производителите на автомобили кои ветија дека ќе бидат само електрични до крајот на деценијата. Шведската компанија инвестира големи пари во конвертирање на својата палета на производи и нејзините производствени капацитети, а се покажа дека голем број нови електрични возила во моментов се во развој. Според новиот извештај, Volvo ќе лансира најмалку шест нови возила на батерии до 2026 година.

Информациите доаѓаат од агенцијата Ројтерс, кој цитира „две лица со знаење за плановите“. Volvo, наводно, ќе ги конвертира своите основни модели, вклучувајќи ги сите свои теренци, седани и каравани, во електрични возила и ќе лансира сосема ново луксузно електрично комбе за кинескиот пазар. Во Австралија, Volvo ќе се префрли на чисто електрична линија до 2026 година.

Претходно оваа година беше објавено дека Volvo планира да издаде своја верзија на Zeekr 009 MPV за азиските пазари. Брендот никогаш не произведувал семејно комбе во минатото и сака да игра безбедно користејќи постоечки модел како основа. Според достапните информации, стилот на MPV ќе биде дотеран за да одговара на дизајнерскиот јазик на Volvo. Може да има промени и под хаубата.

Ројтерс исто така известува дека Volvo ја префрлил развојната работа на своите идни седани и споменатото комбе со три реда во својот истражувачки центар во Шангај. Изданието исто така шпекулира дека теренците XC90 и XC60 ќе се трансформираат во електрични возила. Истото очигледно важи и за S60 и S90 и, претпоставуваме, нивните соодветни V60 и V90 караван верзии.

Најновиот нов производ на Volvo е EX90, кој е голем електричен SUV со три реда, кој своето деби го имаше во ноември минатата година. Возилото има огромен пакет батерии од 111 kWh, добар за околу 560 км. опсег со едно полнење.

Најмоќната верзија се одликува со поставување со двоен мотор со максимална моќност од 496 КС (370 киловати) и 910 њутн метри моментален вртежен момент. Моделот EX90 сега е достапен за нарачка однапред, иако цените сè уште не се финализирани.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK