Hyundai Elantra e автомобил на годината во Северна Америка – доминација на Ford

ОБЈАВЕНО НА:

Hyundai Elantra е овогодишен автомобил на годината во Северна Америка, одлучи стручното жири составено од новинари и истакнати личности од автомобилската индустрија во Мексико, САД и Канада. Во финалето Elantra ги победи Genesis G80 и Nissan Sentra.

За најдобар SUV возило беше одбрано Ford Mach E кој беше рангиран на првата позиција пред Genesis GV80 и Land Rover Defender.

Во за американците најпривлечната категорија, категоријата на пикапи, признанието замина кај Ford F-150 кој беше подобар од Jeep Gladiator Mojave и Ram 1500 TRX.

За потсетување, минатата година победници во категориите беа Chevrolet Corvette, Kia Telluride и Jeep Gladiator.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK