Франција и Германија се враќаат во календарот на ФИА

ОБЈАВЕНО НА:

Календарот на Формула 1 за 2018 година е одобрен од страна на Светскиот Мотор Спорт Совет на ФИА на состанокот во Женева и ќе има 21 гран при трка, со тоа што се враќаат и трките во Германија и Франција.

Објавувањето на календарот се прави порано со цел на сите да им се овозможи доволно време за подготовка. Трката во Франција се врќа во календарот по десет годишна пауза.

Во однос на годинава планирано е во 2018 година да има вкупно 21 трка, што е рекорд исто како и во 2016 година. Сезоната традиционално почнува во Австралија во март, а завршува на 25 март 2018 во Абу Даби.

Од овие 21 трка, 11 се во Европа, пет во Азија, четири во Америка и една во Австралија. Нагусто ќе биде во Европа каде се планирани пет трки во период од шест седмици, во периодот од 24 јуни со трката во Франција, па сѐ до 29 јули во Будимпешта.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK