Skoda во Франкфурт се збогува со аналогната традиција (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Со првото појавување на моделот Skoda Karoq на саемска манифестација, во Франкфурт, чешкиот авто производител ќе покаже дека се збогувал со аналогната традиција. Моделот Karoq е првиот во историјата на Skoda што ќе користи дигитален инструмент панел во конпитот, и ќе има четири различни изгледи што ќе може да се програмираат индивидуално.

Од Skoda коментираат дека новата технологија ќе им понуди на сопствениците на возила можност да изберат помеѓу четири основни визии на панелот: “Classic”, “Digital”, “Infoprofile” и “Reduced”, но ќе можат и да го персонализира сликите и поднесените податоци на екранот. Информации од аудио и комуникацискиот систем, системи за асистенција и основните информации за состојбата на возилото ќе може да биде претставувано како во централниот дел на инструмент таблата така и на двете места.

Skoda Karoq веќе е достапна за нарачка, се нуди во две нивоа на опременост: Ambition и Style, како и со две бензински и три дизел модификации, а бензинските мотори и два од дизелските мотори се целосно нови.

Моторите се со работна зафатнина од 1.0, 1.5, 1.6 и 2.0 литри, а опциите за моќност се движат од 115 до 190 коњски сили. Сите мотори се со турбо-комресор и директно вбризгување, како и старт-стоп технологија и систем за обновување на сопирање енергија. Со исклучок на најмоќниот дизел мотор, сите други може да се нарача со 6-брзински мануелен менувач или 7-степен DSG. Моторот 2.0 TDI со 190 коњски сили е стандардно опремен со 4×4 и 7-степен DSG.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK