Audi го претстави освежениот Q8 (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Audi ги претстави фејслифт верзиите на Q8 и SQ8 на IAA Mobility 2023 во Минхен. Купе-кросоверот добива благи визуелни ажурирања фокусирани на светлата, и нови опции за бои и тркала, заедно со техничко освежување за да остане релевантен и посакуван на врвот на линијата на производителот на автомобили.

Фејслифтот на Q8 е препознатлив, а дизајнерите имаат еволутивен пристап во согласност со стратегијата на Audi. Врвот е новите опционални HD Matrix LED фарови со ласер што го продолжува опсегот на долгото светло над 70 km/h и дигитални дневни светла кои создаваат различни типови на светлосни знаци.

Задните светла со LED лента со целосна ширина, исто така, добија ажурирана графика со опционална OLED технологија што овозможува повеќе трикови.

Осумаголната решетка е исто така редизајнирана со нова вертикална шема на слот на стандардните Q8 или L-облик акценти на S линијата и SQ8 пакетите. Решетката е опкружена со ревидирани доводи за воздух на браникот, нагласени со украсни елементи во алуминиум (или опционално во црна боја).

Од друга страна, стандардниот Q8 добива странични прегради со „тврд“ изглед и заден дифузор, заедно со нов издувен систем со редизајнирани издувни цевки. Освежената палета на бои ги доби нијансите на Sakhir Gold, Ascari Blue и Chili Red, како и 5 нови дизајни на алуминиумски тркала со големина помеѓу 21 и 23 инчи.

Audi Q8 редизајн 2023

Внатре, хардверот останува непроменет, но инфозабавниот систем сега е компатибилен со повеќе апликации од трети страни (Spotify, Amazon Music, итн.), а ажурираниот Audi Virtual Cockpit прикажува повеќе графики поврзани со ADAS. Достапните опции за украсување на ентериерот исто така се проширени со 9 украсни дезени.

При лансирањето, Audi Q8 ќе биде достапен со избор на бензински и дизел погонски агрегати меѓу 228-500 КС.Погонските агрегати V6 се поврзани со 8-брзински Tiptronic менувач и имаат 48V хибриден систем.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK