Peugeot e-208 и Peugeot e-2008 добија дo 40 км. поголем домет на возење

ОБЈАВЕНО НА:

Благодарение на новите технолошки достигнувања, од почетокот на 2022 година 100% електричните верзии на новите PEUGEOT 208 и 2008 ќе додадат до 25 км. или 8% поголема километража според циклусот WLTP и уште повеќе во реални услови.

Лансирани на крајот на 2019 година, 100% електричните PEUGEOT e-208 и PEUGEOT e-2008 имаат голем пазарен успех, произведени во над 90.000 единици. Електричните верзии на двата модели го нагласуваат успехот на стратегијата за електрификација на марката.

Базирани на eCMP (Заедничка модуларна платформа) и опремени со батерија со капацитет од 50 kWh, електричен мотор со моќност од 100 kW (136 КС) и вртежен момент од 260 Nm, овие две возила ќе ги покажат најновите технолошки достигнувања да им понудат поголема километража на своите корисници.

Пред сè, гумите се оптимизирани со промена во класата А +, што обезбедува поголема ефикасност благодарение на помалиот отпор на тркалање. Ова се однесува на гуми од 16 инчи за PEUGEOT e-208 и 17-инчни гуми за PEUGEOT e-2008.

Дополнително, додаден е механички дизајн со нов сооднос на менувачот, кој ја оптимизира километражата при патување по експресни патишта и автопати.

Новата топлинска пумпа во комбинација со сензор за влажност поставен на врвот на шофершајбната ја оптимизира енергетската ефикасност на греењето и климатизацијата. Информациите што ги пренесува овој сензор овозможуваат попрецизна контрола на рециркулацијата на воздухот во кабината и помагаат да се складира количината на енергија акумулирана во батеријата за време на загревањето и одржувањето на температурата во автомобилот. Ова е особено забележливо при ниски надворешни температури.

Сите овие промени ќе обезбедат зголемена автономија според циклусот на сертификација WLTP:

Новиот PEUGEOT e-208 сега ќе нуди до 362 km. според WLTP, што е зголемување за 22 km и е една од најдобрите автономии во класата на компактни градски автомобили.

Новиот PEUGEOT e-2008 сега ќе нуди до 345 km. според WLTP што е зголемување за 25 км. Моделот е една од најконкурентните понуди во својата класа со 6 различни верзии.

Покрај значителното зголемување на километражата според циклусот WLTP, има и значително зголемување на реалното користење на клиентите од околу 40 km. во градски сообраќај на температури блиску до 0 степени целзиусови.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK