Ferrari 250 GTO пред рекорд – најскап автомобил продаден на лицитација

ОБЈАВЕНО НА:

Ferrari 250 GTO веќе го држи рекордот за најскап автомобил некогаш продаден на лицитацијаа, чиј примерок бил продаден за 48,405 милиони долари во 2018 година. Сличен специјален примерок наскоро ќе биде објавен за продажба од RM Sotheby’s, а аукцијата ќе се одржи на 13 ноември 2023 година. И се очекува да достигне исто така рекордна цена, можеби и повисока од досегашната.

Ова е еден од 34-те GTO автомобили со каросерија Tipo 1962. Ferrari 250 GTO генерално се нудеше со 3,0 литарски V12 кој произведуваше околу 300 КС. Сепак, овој автомобил првично доби 4.0-литарски V12 за да ги искористи новите тркачки правила во 1962 година. Наместо веднаш да го продаде на приватник, тој беше единствениот пример што Scuderia Ferrari го користеше за својот тим.

Првата трка на оваа машина беше 1000 километри на Нирбургринг во 1962 година, каде што GTO го освои првото место во класата и второто место во генерален пласман.

Ferrari го подготви за 24 часа Ле Ман со поставување на помоќен мотор со околу 390 коњски сили и додавање мали светла за возење под трепкачите на калникот кои се присутни и денес.

Сепак, се појавија тешкотии во Ле Ман. Болидот се квалификуваше како четврти, но моторот се прегреа за време на трката. Ferrari потоа го обнови автомобилот според стандардните спецификации 250 GTO и го продаде на приватно лице. Работата вклучуваше замена на моторот со 3,0-литарска единица која сè уште е под хаубата.

Откако поминал низ неколку сопственици и на крајот пристигнал во САД, еден сопственик од Охајо го купил специјалниот автомобил во 1985 година. Сега тој одлучи да ја стави специјалната машина на аукција.

Специјалниот 250 GTO се нуди за прв пат по 38 години. Продажбата на RM Sotheby’s вклучува фабрички документи, листови за подготовка на трките во Нирбургринг и Ле Ман и друго.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK