Skoda покажа повеќе од новиот „камуфлиран“ Superb лифтбек

ОБЈАВЕНО НА:

Околу месец и половина откако Skoda покажа камуфлиран Superb караван, сега компанијата одлучи да ја прикаже и модификацијата лифтбек, која исто така има свои обожаватели. За разлика од сличниот Passat, кој ќе се нуди само како караван, Чесите ќе понудат и лифтбек верзија за нивниот предводник. Премиерата и на караванот и на моделот прикажан на фотографиите ќе се одржи подоцна оваа година.

Новиот Superb порасна во големина и сега достигнува 4912 mm или 43 mm повеќе од претходно. Висината е зголемена за 12 mm на 1481 mm, додека меѓуоскиното растојание и ширината останаа исти на 2841 mm и 1834 mm соодветно.
Од Skoda велат дека промените донеле 11 mm повеќе простор за главата напред и 6 mm повеќе простор за главата за совозачите. Багажникот исто така го зголеми својот волумен на 645 литри.

Skoda веќе ја откри внатрешноста на Superb Combi со 13-инчен екран на допир, 10-инчен дигитален километража пред возачот и три ротирачки „врати“ со вградени дисплеи од 1,25 инчи. Последните се нарекуваат Smart Dials и овозможуваат пристап до различни функции без да се користи големиот екран. За прв пат во Superb е достапен опционален head-up дисплеј.

Покрај вообичаените нивоа на опременост Sportline и Laurin & Klement, фејслифтираниот модел ќе се продава и во пониските нивоа на опрема Essence и Selection, додека старите нивоа на опременост Active, Ambition и Style се намалени.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK