Новиот 508 PSE е најмоќниот уличен автомобил на Peugeot

ОБЈАВЕНО НА:

PEUGEOT ja представува првата глава од историјата на PEUGEOT SPORT ENGINEERED со високопроизводната верзија на PEUGEOT 508 седани и SW. Тоа е промовираше на новиот оддел Peugeot Sport Engineered (PSE) со претставување на plug-in хибридот 508 PSE.

Најавен со концептот прикажан минатата година во Женева, новиот модел е достапен во конфигурации на пет-врати на лифтбек и караван, и тоа е најмоќниот автомобилски за на пат на француската марка досега.

Со своите најбрзи модели со средна големина новиот 508 PSE може да се пофали со вкупна моќност од 355 КС и 520 Нм вртежен момент. Во него има приклучен хибриден погонски систем кој комбинира турбо 1.6-литарски мотор со два електромотори, по еден на секоја оска, плус осумстепен автоматски менувач и погон на четири тркала.

Како резултат на тоа автомобилот е способен во спринт до 100 км на час да стигне за само 5,2 секунди. Производителот на автомобили тврди дека од 80 до 119 км на час (50-74 милји/ч), потребни му се само 3 секунди, додека максималната брзина е електронски ограничена на 250 км на час. Просечната потрошувачка на гориво е оценета на 2 л/100 км и емисиите на CO2 се 46 г/кмво циклусот WLTP.

Модлеот 508 PSE се одликува со пет режими на возење, вклучувајќи го и Electric, што му овозможува да крстари 42 километри во целосна тишина без бучава од моторот. Во меѓувреме, режимот Comfort ја омекнува суспензијата за порелаксирано искуство зад воланот и Hybrid што автоматски избира помеѓу моторот со внатрешно согорување и електричната енергија за оптимизирана ефикасност на горивото. Во Sport уживате во целата сила со „остар управувач“, гас и суспензија; овој режим има и лажен звук на моторот. Конечно, режимот 4WD обезбедува максимално можна тракција на лизгави површини.

Батеријата од 11,5 kWh, која не зазема дополнително место од капацитетот на багажникот, ниту од просторот на кабината, може да се полни за помалку од 7 часа кога користите стандарден домашен штекер. Времето паѓа на под 2 часа во ѕидна кутија од 7 kW.

Достапен во селен-сива, бисерна бела и нера-црна боја, со светло зелени акценти кои укажуваат на неговата електрифицирана природа, 508 PSE се одликува со аеродинамичен пакет за шасијата со предни крилја и заден дифузор, и вози на 20-инчни тркала Michelin Pilot Sport 4S.

Мешајќи ја кожата Мистрал Напа и Алкантара, кабината е украсена со двоен спој во Трамонтан Греј и Криптонит, а вториот се наоѓа и однадвор. Моделот се испорачува со i-кокпит, hed-ap дисплеј, 10-инчен систем за инфо-забава со допир на допир, премиум аудио систем со фокус и функции за греење и масажа за возачкото седиште.

Peugeot 508 PSE е исто така опремен со сите помагала за возење достапни на остатокот од палетата, како што се Автоматско сопирање во итни случаи, night vision, предупредување за излегување од лента и Адаптивна круз контрола со Stop & Go.

Истовремено со лансирањето на неговиот оддел за високи перформанси, Peugeot најави и дека ќе се врати во Леман од 2022 година со нов хиперавтомобил.

 

ГЛАСАЊЕТО Е ЗАВРШЕНО

АКО СЕГА БИ КУПИЛЕ АВТОМОБИЛ, ТОЈ БИ БИЛ СО?

бензински мотор
35.21% | 425 од 1207 ГЛАСА
дизелски мотор
32.56% | 393 од 1207 ГЛАСА
хибрид
17.90% | 216 од 1207 ГЛАСА
електричен
11.02% | 133 од 1207 ГЛАСА
плаг-ин
3.31% | 40 од 1207 ГЛАСА

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK