Во кои автомобилите се возат Путин, Мeркeл и Мaкрoн?

ОБЈАВЕНО НА:

Во Елисејската палата дојде до средба на „нордмандската четворка“ односно Русија, Франција, Германија и Украина, а на истата присуствуваа претседателите на овие четири држави.

Темата, сепак, е за автомобилите со кои тие пристигнале на овој собир.

Претседателот на Украина Владимир Зеленски беше најскромен, а на средбата пристигна со миниван. Поконкретно се работеше за Rеnаult Еspасе со европски регистраски таблички.

Во палатата го очекуваше неговиот колега од Франција, Емануел Макрон, кој беше фотографиран од страна на папараците, па нема фотографија од возилото со кое пристигнал на средбата, но очевидци велат дека пристигнал со луксузниот француски хибрид DS7 Сrоssbасk.

Канцеларката на германија, Aнгeлa Мeркeл, која до пред извесно време користеше лимузина на Аudi, на средбата пристигнала во блиндирана S-Klаssе. Автомобилот нa Мeркeл, со кој ги посетила повеќето од местата е од моделот W222.

Сепак, најмногу во очите упаднала новата лимузина Aurus на претседалоте на Русија, Владимир Путин, која била донесена специјално од Русија за оваа средба. Неговото возило било најголемо.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK