Niva се врати во семејството на Lada

ОБЈАВЕНО НА:

Кон крајот на минатата недела од страна на AVTOVAZ беше објавено дека Lada Togliatti (запад) која е дел од AVTOVAZ Group почнало производство на одлично познатата Niva одново под логото на Lada.

Во декември во 2019 година AVTOVAZ случи договор за купување на 50% од акциите на GM-AVTOVAZ на гигантот GM, како резултат на копродукција на Niva, од која веќе има произведено повеќе од 700.000 примероци, па истата повторно е дел од понудата на рускиот бренд.

Niva (2123) е развој на AVTOVAZ, а производството на моделот почна во 2000 година со брендот Lada. Две години подоцна автомобилот беше ребрендиран и стана дел од семсјството продукти на Chevrolet и акциите на GM-AVTOVAZ.

Само во јуни во Русија биле купени повеќе од 3268 примероци од Niva, a реализацијата на моделот во првата половина на годината е на ниво од 8.000 примероци.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK