Да не се изненадите: Македонска полиција патролира во Албанија (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

За време на летните одмори многу македонски граѓани решаваат да заминат надвор од државата, и тоа најчесто во соседните земји. А кога се патува, тогаш треба да се придржувате кон локалните закони. Не ретко се случува државите да решат меѓусебе да си помагаат во едукација, но и превенција во сообраќајот.

Таков е случајот и со македонската и албанска полиција. Македонската полиција започнаа да патролира во туристички градови по договор со албанските власти. Тие се наоѓаат во подрачја каде што им аповеќе туристите од Македонија.

Државната полиција на Албанија објави видео кое покажува како полицаец од Македонија, го контролира автомобил со регистарски таблички манастирот на патот Саранда – Ксамил.

Në aksin rrugor Sarandë-Ksamil.Me kolegët e Policisë Maqedonase për sigurinë e turistëve, vizitorëve dhe pushuesëve.Bashkëpunim i shkëlqyer.

Публикувахте от Policia e Shtetit в 4 август 2017 г.

 

Нека не ве изненади доколку бидете сопрени од полиција, а вам ви пристапи службено лице со македонска униформа. Ем полесно ќе се разберете, па ако сте направиле прекршок и полесно да знаете како да ја платите казната.
Затоа внимавајте.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK