Ferrari со нов хибриден модел на крајот на мај

ОБЈАВЕНО НА:

Без многу фама италијанскиот производител на ултра спортски автомобили Ferrari објави дека на 31 мај во Маранело ќе ја одржи премиерата на новиот, втор модел годинава. Станува збор за целосно хибриден автомобил кој ќе продуцира 986 КС благодарение на V6 и V8 хибридниот мотор. Со ова, овој модел ќе биде првиот во понудат на Ferrari на хибриден погон.

Засега не се открива многу детали, ни технички, ниту визуелни, но се очекува вој модел да биде носител во понудат на Ferrari. Се шпекулира дека основната продажна цена ќе изнесува околу 600 илјади евра што го прави еден од поскапите автомобили споредбено со моделите од акутелната понуда.

Инаку ова е втор модел кој е презентиран годинава од италијанскиот производител. Претходно беше претставен моделот F8 Tributo кој го замени 488 GTb, а до крајот на годината планирано е да се претстават уште три модели.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK