Хибридите се иднината: Stellantis со 36 нови возила за да ја задоволи побарувачка

ОБЈАВЕНО НА:

Stellantis објави дека ќе ја прошири својата палета на хибридни возила на 36 модели во Европа до 2026 година, за да ја задоволи растечката побарувачка за овој тип на мотори, алтернатива на бензинските и електричните возила.

Производител на автомобили, создаден со спојувањето на Peugeot PSA и Fiat Chrysler во 2021 година, во соопштението наведува дека ќе понуди 30 хибридни модели оваа година во девет од своите 14 марки, вклучувајќи ги Fiat, Peugeot, Jeep и Alfa Romeo. и лансира уште шест во следните две години.

Од Stellantis не кажаа колку такви хибридни модели веќе продаваат, но тврдат дека реагираат на брзото зголемување на нарачките на клиентите за хибриди во Европа. Во соопштението се додава дека продажбата на ваков тип возила во регионот е зголемена за 41 отсто во првите шест месеци од годинава.

Групацијата во јуни соопшти дека нејзината продажба на електрични возила е стабилна од почетокот на 2024 година и покрај намалената глобална побарувачка.

Компанијата се фокусира на продажба на „благи хибридни“ возила, оние без приклучок што користат нисконапонска батерија од 48 волти, роботски менувач со двојна спојка и подобрен систем за враќање на енергијата од сопирачките.

„Кога ќе го споредите овој систем со хибрид со висок напон, тој има многу слична добивка на CO2 по пониска цена за нашите клиенти“, рече Кристијан Милер, постар потпретседател на Stellantis за погонски системи за регионот ЕМЕА, мислејќи на јаглерод диоксид емисиите. „Нашиот систем е исто толку добар како и другите, но со малку подобра влезна точка на цените.

 

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK