Volkswagen: Bentley и Bugatti не се на продажба

ОБЈАВЕНО НА:

Групацијата Volkswagen не планира да ги продаде брендовите Bentley и Bugatti, изјави одговорниот за луксузните бредови Оливер Блум.

“Не се размислува за какви било продажби, изјави Блум, кој истовремено е главен на одделот за спортски автомобили во Volkswagen, Porsche.
Тој дополни дека соработката меѓу Porsche и Bentley собра повеќе од оригинално таргетирани 100 милиони евра во годишните синергии.

Шпекулациите за Bentley и Bugatti се појавија по извештаите дека VW одлучил да ја разгледа можноста за евентуална продажба на италијанскиот производител на моторцикли Ducati со цел да се помогне финансирањето на стратегијата за надминување на состојбите предизвикани од дизелгејт.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK