Kia одлична во март, Sportage најпродаван модел

ОБЈАВЕНО НА:

Продажбата на возила со знакот на Kia во март 2017 година била за 4,1 отсто подобра во однос на истиот период лани. Во светот биле продадени 238.222 возила.

Најголем раст на продажбата бил забележан на домашниот пазар, + 21,6 отсто односно 47.621 возило, додека во остатокот на светото бил епродадени 190.601 возило.

Најпродаван модел во март бил СУВ, Sportage и биле испорачани 41.781 возило. Второ најбарано возило бил Cerato (на некои пазари познат и под името Forte или K3), со 25.720 испорачани возила, а на трето место е Sorento со 18.835 возила.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK