Alibaba пушта вендинг машина за луксузни автомобили

ОБЈАВЕНО НА:

Кинескиот гигант Alibaba влегува сериозно во сферата на продажба на автомобили преку промовирање на вендинг машини и ветување дека кинеските корисници наскоро ќе можат да купат автомобил толку лесно како и кутија Coca-Cola. Лидерот во онлајн трговијата најави дека до крајот на годината ќе пушти гигантски автоматот за продажба на возила.

Услугата е уште еден симбол на потрошувачкото општество во Кина, пишува Financial Times. Од информациите, станува јасно дека за услугата ќе биде изработена и мобилна апликација. Корисниците ќе можат да ги разгледуваат автомобилите прво на своите телефони, а откако го притиснато копчето “купи”, избраното возило ќе биде симната на улицата.

Ју Веи, генерален менаџер на автомобилската дивизија на Alibaba, коментира дека ерата на онлајн шопинг на автомобили веќе е дојдена. Според него, новиот модел на трговија на мало ќе го олесни купувањето на автомобили енормно.

Компанијата сепак не е првата која одлучила да продава автомобили од вендинг машина. Во декември сингапурската Autoban Motors претстави футуристички изложбен салон на 15 ката, кој е најголемиот таков во светот. Carvana пак изгради малку скромна верзија од 8 спрата во Тенеси и Тексас.

Идната машина на Alibaba ќе биде позициониран некаде во Кина без да се објави точната локација. Во земјата која е најголемиот автомобилски пазар во последните години, само во 2016-а се продадени повеќе од 28 милиони возила, покажуваат официјалните статистички податоци.

Автомобили од вендинг идната машина ќе може да се купат од корисници кои имаат собрани барем 750 поени од претходните купувања по специјалниот рејтинг систем Sesame Credit на Alibaba. Првичната рата е 10%, а остатокот од вредноста на автомобилот ќе се исплаќа преку платниот систем Alipay. Останува неразјаснето прашањето со регистрацијата на возилата.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK