(ВИДЕО) Кога ќе се возиш во најбрзиот американски автомобил

SSC North America на својот YouTube канал објави видео преку кое се демонстрира брзината на најбрзиот американски автомобил, а водено е прикажана и реакцијата на совозачот.

Станува збор за хиперавтомобилот SSC Tuatara кој е опремен со 5,9 литарски V8 twin-turbo бенински мотор со максимална моќност од 1.750 КС. Моќноста на овој мотор комбинирана со тежината од 1.250 килограми придонесува да забрзувањето до стотка изнесува околу 2,5 секунди.

Видеото од забрзувањето и реакцијата на сопатникот е прикажана во продолжение.