Револуција во Ф1: Фетел на Силверстон ќе го проба заштитникот за возачот на кокпитот

ОБЈАВЕНО НА:

Возачот на Ferrari, Себастијан Фетел ќе биде првиот човек во Формула 1 што ќе го проба заштитникот на кокпитот на болидот и тоа на првите слободни тренинзи на гран при викендот за ГН на В.Британија. Тој ќе извози повеќе кругови на патеката, а потоа ќе се фокусира на работата на тимот за квалификациите и трката.

„Ќе ја користам утре, и ќе видиме како ќе изгледа. Ја имам видено на компјутер, но првпат ќе ја видам во живо, изјави Фетел.

ФИА работи со месеци на планот, а Монца е посочено како место каде првично би требало да се искористи за вистинско тестирање Во зависност од прогресот на првите тестови, можно е во текот на петочните слободни тренинзи да има и други нови тестирања од страна на Ferrari.

https://youtu.be/6VMncAAdVOw

Иако ФИА планира да го применува оној заштитник од 2018 година, шефот на Red Bull, Христијан Хорнер предупреди да не се брза без да се направат сите потребни тестирања, и дека примената од 2019 година би било пореално.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK