Хамилтон победи во Канада, Рикардо пиеше шампањ од патиката (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Трикратниот светски првак во Формула 1, Луис Хамилтон триумфираше на трката за ГН на Канада пред клупскиот колега Валтери Ботас, и со новите 25 бодови и четвртото место на Себастијан Фетел, сега разликата во генералниот пласман меѓу Хамилтон и Фетел е 12 бода.

Фетел води во генерален пласман со 141 бод, а Хамилтон е втор со 129 бода.
Ова е трет триумф за Хамилтон во Канада по ред, а вкупно шести. Mercedes првпат сезонава направи „еден-два“триумф“
Радост на трибините донесе Канаѓанецот Ланс Строл кој како дебитант сезонава ги освои првите гран при бодови, и тоа пред домашна публика.

Хаотичниот почеток на трката донесе откажување на Фелипе Маса, а Макс Ферстапен тоа го направи неколку круга подоцна побари проблеми со акумулаторот.
Фетел беше вклучен во инцидентот на почетокот, и поради оштетување на долниот дел од болидот и крилото беше приморан предвреме да влезе во бокс.

Потоа успеа да се врати назад и да ги престигне двата возачи на Force India, Естебан Окон и Серхио Перез, но никако не можеше да им се приближи на водечките од Mercedes. Трет на целта стигна возачот на Red Bull, Даниел Рикардо.

Славата на пиедесталот ја „украде“ Рикардо кој го прекина интервјуто со Сер Патрик Стјуард (познатиот капетан Жан Лук Пикард) за да се напие шампањ од неговата патика. А то го направи и Стјуард велејќи: „Ова е нешто што морам и јас да го направам“

Следете не и на:

24AUTO NETWORK