Ryanair: Авионските билети ќе бидат најевтини уште 12 месеци

ОБЈАВЕНО НА:

Најголемата нискобуџетска авиокомпанија во Европа порано соопшти дека има намалено повеќе од 250 работни места од своите канцеларии низ цела Европа и дека ќе направи 3.000 кратења кај пилотите и кабинскиот персонал.

Најголемиот европски нискотаривен авио превозник Ryanair забележува „многу силни“ резервации во првите две недели од јули низ својата мрежа, кои продолжија во средата со 1.000 летови. Се очекува цените на билетите да бидат пониски од кога било во наредните 12 месеци, тврди извршниот директор на групацијата, Мајкл О’Лири.

Најголемиот нискотарифен авио превозник во Европа приземји повеќе авиони откако пандемијата COVID-19 затвори голем дел од Европа во март.

Авиокомпанијата се очекува да пренесе околу 4,5 милиони патници во јули, што е околу 40% од нормалниот проток. Оваа бројка најверојатно ќе се искачи на 5,5-6 милиони во август, пред да се смири на нормално ниво за време на потивката зимска сезона и да достигне предондемични нивоа следната година, вели О’Лири во интервју за Ројтерс.

Но, цените на билетите остануваат ниски во текот на летото и веројатно ќе останат така. „Сигурно, во наредните 12 месеци авионските билети ќе бидат поевтини од кога било, секако и на Ryanair, затоа што ние го стимулираме пазарот и сакаме да го вратиме“, рече тој.

Според него, дури и до 2022 или 2023 година. Цените на билетите ќе се вратат на нивото пред пандемијата. Авионите на Ryanair ќе бидат полни околу 70% na првиот работен ден, рече О’Лири.

Тој додаде дека очекувал „значителен пад“ во продажбата на храна и пијалоци во авионите, но се надева дека ова ќе се компензира со зголемувањето на бројот на патници кои плаќаат за претходно резервирани места и чекиран багаж.

Ryanair планира околу 3.500 отпуштања ако не успее да се договори за намалување на платите со вработените, изјави Мајкл О’Лери за Би-Би-Си.

Најголемата буџетска авиокомпанија во Европа порано соопшти дека има намалено повеќе од 250 работни места од своите канцеларии низ цела Европа и дека ќе направи 3.000 кратења кај пилотите и кабинскиот персонал.

„Сакаме да ги намалиме за 20 отсто платите на најдобро платените капетани, за 5% на најниско платените стјуардеси и веруваме дека ако можеме да преговараме за овие намалувања на платите, можеме да избегнеме повеќе, но не и сите кратења, тој рече.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK