Први фотографии од новиот Nissan Juke

ОБЈАВЕНО НА:

Веќе неколку месеци се најавува новата генерација од Nissan Juke, а во пресрет на премиерата закажана за оваа година на интернет се појавија и првите фотографии од маскираниот Juke.

Од фотографиите и не може да се види многу од екстериерот, но формата е без многу измени од актуелната генерации. Сепак драстични измени се очекуваат на предниот дел каде ќе се додадат дводелни LED светла и нова маска на ладилникот.

Втората генерација на овој модел ќе се базира на CMF-B платформата која во моментов ја користи петтата генерација на Renault Clio. Токму оваа платформа поддржува електрификација, а Алијансата покрај за моделот Clio, ја подготвува и за Juke кој на пазарот ќе дојде како директен конкурент на Hyundai Kona.

Juke за прв пат започна да се произведува во 2010 година во фабриката во Канагава (Јапонија). Сепак благодарение на одличната продажба и зголемената побарувачка, набрзо овој модел започна да се произведува во Сандерленд (Велика Британија) и Пурвакарта (Индонезија).

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK