Volkswagen ID. Aero – електричен луксузен седан што ќе биде конкурент на Tesla Model 3 и BMW i4

ОБЈАВЕНО НА:

Откако почна да се покажуваат моделите од семејството ID, сега Volkswagen продолжува и следната година ќе има во понудата и модел со четири врати што ќе биде седан, и директен конкурент на Tesla Model 3 и BMW i4.

Modelot ќе се произведува во Кина за кинескиот пазар од 2023 година. Но истата година Volkswagen ќе понуди верзија прилагодена на американскиот и европскиот вкус и произведена во Германија во фабриката во Емден.

Опишан од Volkswagen како премиум седан со средна големина за кинески семејства од високата класа, ID. Aero го пренесува постоечкиот дизајнерски јазик ID во форма на седан во купе стил со долго меѓуоскино растојание што ветува многу внатрешен простор. Дефинитивните карактеристики на предниот дел се неговите тенки LED матрични фарови и светлосната лента што се протега низ ширината на носот, додека задниот дел исто така добива светлосен третман со целосна ширина.

Профилот открива израз во линијата нешто што не се гледа во автомобилите на VW, а изненадувачки заоблените лакови се со тркала од 22 инчи со дизајн на турбина. Што се однесува до внатрешноста, ќе мора да ја искористите вашата имагинација бидејќи VW не ни даде никакви слики.

Каросеријата на Aero одговара на името на автомобилот со коефициент на отпор од 0,23. Изграден е околу истата архитектура на електрични возила MEB, има батерија од 77 kWh и, иако VW не открива многу за моторите, можеме да претпоставиме дека тие ќе бидат веќе достапни во неговите сестрински возила EV.

Нема достапни бројки за перформансите, но Volkswagen го истакнува опсегот на WLTP EV до 620 км.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK