Во ерата на електрификација кои производители на нафта најмногу ќе загубат

ОБЈАВЕНО НА:

ОПЕК и руските власти неодамна ги повикаа водечките светски производители на нафта да постигнат консензус и да се ограничи понудата до крајот на 2018 година.

Возилата со мотори со внатрешно согорување веќе не се во мода, и во иднина главниот акцент се става на автомобилите на струја. Тоа значи дека земјите што произведуваат и извезуваат сурова нафта нема да можат да сметаат на толкави приходи како досега. А десет земји најмногу ќе загубат со брзото воведување на електрификација. Некои градови веќе најавија забрана за користење на дизелски мотори на улиците, а некои производители ја најавија истата мерка во однос на продажбата на некои пазари.

CNBC направи листа според производството на нафта во во август 2017 година, неколку дена пред да бидат објавени нови мерки од ОПЕК за намалување на снабдувањето со цел да се надмине падот на цените.
ОПЕК и руските власти неодамна ги повикаа водечките светски производители на нафта да постигнат консензус и да се ограничи понудата до крајот на 2018 година.
Се очекува на следниот состанок во ноември дека ОПЕК ќе го објави продолжувањето на прекините на снабдувањето по март.

Во последниве денови, цената на нафтата се искачи на над 60 долари за барел.
Погледнете кои земји спаѓаат во првите 10 најголеми производители:

10. Норвешка
Норвешката добивала 1,57 милиони барели дневно во август, што е намалување од 1,62 милиони колку што се произведувало во јули

9. Ангола
Ангола е членка на ОПЕК и вториот најголем производител на нафта во Африка. Во август давале 1,68 милиони барели дневно. Третиот месец по ред, земјата го зголеми производството на нафта.

8. Мексико
Мексико произведувал 1,99 милиони барели дневно во август, а третиот месец по ред земјата ги намали резерви на нафта.
Пред објавувањето на плановите на ОПЕК за намалување на производството до крајот на 2018 година, заменик-министерот за енергија на Мексико изјави дека земјата сé уште не се консултирала со картелот. Неколку производители кои не се во ОПЕК, вклучително и Мексико, ја поддржаа организацијата.

7. Нигерија
Нигерија добила околу 1.99 милиони барели дневно во август. Најголемиот производител во Африка соопшти дека ќе ги земе предвид ограничувањата на производството додека се стабилизира производството.

6. Венецуела
Венецуела произведува 2,1 милион барели дневно во август, што е нешто помалку од количината остварена во претходниот месец.
Економијата на земјата страдаше многу од ниските цени на нафтата.

5. Канада
Канада произведува 3,12 милиони барели дневно во август, што претставува мал пад во однос на јули.

4. Ирак
Ирак, вториот по големина производител на ОПЕК, во август испумпал 4,38 милиони барели дневно и 4,4 милиони во јули, Багдад допрва треба да го намали производството на нивоа на кои се согласи минатата зима.

3. САД
САД произведоа 9,43 милиони барели дневно во август, третиот последователен месец на раст.

2. Саудиска Арабија
Лидерот на ОПЕК, Саудиска Арабија, во август имал 9,95 милиони барели дневно, за прв пат во мај под 10 милиони.
Најголемиот производител на картелот го обезбеди лавовскиот дел од вишоците од нивното воведување во јануари.

1. Русија
Русија ја надмина Саудиска Арабија како најголем производител на сурова нафта од декември 2016 година Земјата, која не е членка на ОПЕК, произведувала 10,34 милиони барели дневно во август, што е мал пад во однос на претходниот месец.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK