Премиерата на Honda Civic Type R закажана за 20 јули

ОБЈАВЕНО НА:

Потврдата за откривањето на јапонскиот модел дојде од американската Honda и се претпоставува дека новиот Civic Type R ќе биде претставен и на другите пазари истиот месец месец.

Honda сè уште не ги објави техничките спецификации за новиот Civic Type R и ќе мора да почекаме до неговото деби за да дознаеме повеќе. Се очекува да има надградена верзија на 2.0-литарскиот турбо-полнач VTEC четирицилиндричен мотор на моделот од генерацијата FK8 во заминување, за да може да испорача над 320 КС и 420 Nm вртежен момент. Погонот би требало да се испраќа преку шестстепен мануелен менувач кој ги напојува предните тркала.

Civic Type R од моделската 2023 година ќе остави добар впечаток од визуелна гледна точка. Предниот дел ќе се издвојува од обичниот Civic Hatch благодарение на зголемената решетка и ревидираните доводи за воздух. Honda ќе го опреми моделот и со сплитер од вештачки карбонски влакна исто како и моделот FK8. На друго место, стандардно ќе доаѓа со уникатна хауба, карактеристични црни тркала, продолжени странични делови и светло-црвени клешти на сопирачките на Brembo.

Меѓу деловите што го разликуваат од стандардниот модел ќе бидат фиксирани крила, дифузор, уникатен браник и три централни издувни цевки.

Различни измени ќе бидат направени и во кабината на Civic Type R. Тие неизбежно ќе вклучуваат поставување на корпести седишта, изменет волан, црвени безбедносни појаси и разни карбонски влакна и црвени акценти низ контролната табла.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK