В година Peugeot ќе има електрифицирана верзија на сите модели

ОБЈАВЕНО НА:

Следната 2023 година ветува дека ќе стане исклучително интересна и значајна за францускиот бренд Peugeot, во чие портфолио присуството ќе има барем по една електрифицирана верзија на секој од достапните модели.

Следната година, Peugeot на потрошувачите ќе им ја понуди најголемата и најкомплетната електрифицирана гама на европскиот пазар, вклучувајќи ги новите хибридни верзии на 3008 и 5008, целосно новите и 100% електрични понуди на пазарот Е-208, Е-308 и Е-308 SW, e-Streetzone- нов 100% електричен скутер, e-EXPERT Hydrogen и други.

Крајната цел на брендот останува непроменета – 100% пазарен удел на електричните автомобили во Европа до 2030 година.

Новите хибридни верзии на 3008 и 5008 се опремени со нова генерација бензински мотор PureTech со моќност од 136 КС, електрифициран роботски менувач и модул за батерија (48V), а ветуваат намалување на потрошувачката на гориво за 15% со можност патување до 1 километар во чист електричен режим при возење во градски услови.

Покрај новата 100% електрична верзија, PEUGEOT 308 и 308 SW може да се нарачаат и во plug-in (PHEV) хибридна верзија со моќност од 180 и 225 коњски сили и слободен опсег во чист електричен режим до 60 километри.
Истиот погонски агрегат е усвоен за целосно новата пазарна понуда 408, која ќе ја има својата светска премиера на Саемот за автомобили во Париз (17-23 октомври).

Електричната мобилност на две тркала ветува новиот PEUGEOT e-Streetzone, кој исто така ќе дебитира на салонот во Париз. Скутерот ќе нуди автономија до 112 километри, а клиентите ќе можат да нарачаат верзија со една или две отстранливи батерии што може да се полнат дома.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK