Tesla го има најбрзото комби на светот

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата од Велика Британија Qwest го претстави новото комби кое е направено на база на Tesla Model S P90D. Новиот модел е изработен по нарачка на клиент кој имал побарување за поголем простор за багаж.

За наградба на електромобилот се користени панели од јаглеродни влакна, а тоа придонело да се намали тежината за 12 килограми. Обемот на багажникот се зголемил за 210 литри, а доработката чинела 79.696 евра.

Комбето успеало да ги зачува динамичните својства на лифтбек. Забрзувањето од 0 до 100 километри е за 2,8 секунди, а тоа е за 0,6 секунди подобро од досегашниот рекордер Porsche Panamera Sport Turismo Turbo S E-Hybrid.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK