Tata најавува супербуџетски модели поевтини од 7.500 долари

ОБЈАВЕНО НА:

Најголемиот индиски производител на автомобили Tata Motors Ltd., кој е дел од Tata Group, ги сподели плановите за електрификација на својата моделска линија. Во рок од пет години компанијата ветува 10 нови електрични модели
Веќе следната година се ветуваат буџетски нови модели, поевтини од актуелниот кросовер Nexor EV кој има минимална цена од 7.500 долари Компанијата ќе го произведува и компактниот автомобил Tigor EV.

И покрај скромниот опсег на модели, Tata има 88% од пазарот на електрични автомобили во Индија и планира да го зголеми во следните 12-18 месеци. Се очекува тоа да биде на сметка на супер буџетските модели. Првото ветување треба да биде прикажано пред крајот на оваа година. Се претпоставува дека станува збор за електричната верзија на минијатурниот кросовер Punch.

Во 2024 година ќе биде лансиран електричниот кросовер со средна големина Curvv, а една година подоцна цела линија на електрични автомобили од трета генерација базирани на концептот Avinya.

Во следните пет години, компанијата ветува дека ќе произведе две нови електрични возила. Тие ќе бидат изградени на надградена платформа оптимизирана за електрични возила. Оваа архитектура, наводно, може да се користи и за целосно електрични и за класични возила со погон на CNG.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK