Uber забранува возење со мотори со внатрешно согорување

ОБЈАВЕНО НА:

Uber е блиску до прифаќање на одлуката нивните возила да бидат само електрични и тоа може да се случи до 2030 година. Дара Косровшахи, извршниот директор на компанијата, вели дека сака возачите да ги прифатат електричните возила. Преминот на компанијата кон електрична енергија беше на маса веќе некое време, но сега Косровшахи навидум постави рок до 2030 година за оние кои се на платформата да ја прифатат одлуката или ризикуваат да бидат надвор од системот.

Говорејќи за CBS News, Косровшахи рече дека компанијата има цел да стане целосно електрична до крајот на деценијата во САД, Канада и Европа.

„Ако ја работиме нашата работа, ќе бидеме целосно електрични“, рече извршниот директор на прашањето дали возилата со погон на ICE сè уште ќе бидат дозволени на платформата.

Подоцна оваа недела, компанијата ќе ја прошири опцијата за да им овозможи на возачите да изберат автомобил на батерии за нивното возење. Позната како опцијата Uber’s Comfort Electric, програмата ќе биде достапна во 25 различни градови и држави во Северна Америка.

Но, со само 25.000 електрични возила на платформата од околу еден милион вкупни возачи, компанијата има многу да направи за да направи промена. Дел од планот на Косровшахи вклучува удвојување на количината на достапни ЕВ до 2023 година, додека издвојува 800 милиони долари за да помогне да се компензираат повисоките првични трошоци за купување на EV наспроти возило со мотор со внатрешно согорување (ICE).

Uber им плаќа на возачите на ЕВ возила дополнителен долар за секое патување, а обезбедува и попусти за полнење на батериите. Покрај тоа, Uber соработува со Hertz за да им дозволи на возачите да изнајмуваат Tesla, било на неделна или на месечна основа.

Со 344 долари неделно од Херц, изнајмувањата на Tesla Model 3 не се евтини, но таа бројка вклучува и осигурување, основно одржување и неограничена километража. Еден возач која се префрли на електрично возило откри дека таа повеќе од двојно ги зголемила своите бакшиши откако се префрлила од Toyota Camry и сега вози елкетрично Uber.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK