(Пре)Амбициозен план за Индија: Сите да бидат електрични до 2030

ОБЈАВЕНО НА:

Индискиот министер за енергетина има план до 2030 година секој продаден автомобил во Индија да биде на електричен погон. Сето тоа со цел за намалување на трошоцоте за увоз на гориво и одржување на возилата, но и намалување на загадувањето.

Планот е до 203 во земјата да не се продаваат возила на бензин или дизел. Според министерот, на индустријата на електрични возила ќе им треба 2-3 години државна помош, а потоа побарувачката ќе го зголеми производството само по себе.

Дури 2,3 милиони смртни случаи годишно се поврзуваат со загадувањето на воздухот во Индија според истражувањето на еколошката организација Гринпис.
Според извештаите Њу Делхи е најзагадениот град во Индија.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK