Renault го оживува Scenic со хибриден водороден погон

ОБЈАВЕНО НА:

Една недела откако Renault објави дека Sceinc повеќе нема да се произведува француската марка го претстави концептот Sceinc Vision, кој го претставува новиот концепт за идните хибридни модели на марката. Новиот Scenic драстично се разликува од неговите претходници и сега е дел од SUV сегментот, а не од компактните ванови. Renault ветува сериска верзија на моделот за 2 години.

Со своите цели, стратегија за одржливост и презентација на стратешкиот план на Renaulr, Групацијата и нејзините брендови започнаа голема трансформација и трка за што е можно повеќе со цел да создадат комерцијална, еколошка и социјална вредност за да постигнат јаглеродна неутралност во Европа до 2040 година и на глобално ниво до 2050 година.

Несомнено најинтересниот дел за концептот е неговиот погон. Комбинира електричен мотор со 218 КС, како и водородна ќелија со 22 КС која служи како генератор. Благодарение на ова решение, батеријата е двојно полесна отколку што би била под исти услови, но само со електричниот мотор. Овде има капацитет од 40 kWh. Renault тврди дека Scenic Vision остава 75% помала јаглеродна трага од конвенционалниот електричен автомобил.

Во поглед на дизајнот, новиот Scenic ги претставува најновите решенија на францускиот бренд со остри линии и агресивна визија. Предните светла се поделени на два дела со четири посебни елементи во секој фар и триаголни дневни светла под нив. И кај задниот дел следат слични трендови со слични светла и блескав амблем во средината.

Внатрешноста, која веројатно ќе остане само во концептот, е футуристичка со интересни фотелји и нетрадиционален волан. Отворените врати од спротивната страна потсетуваат на оние на Rolls-Royce, а контролната табла е максимално чиста со колоритно амбиентално осветлување. Renault вели дека повеќе од 70% од внатрешните материјали се рециклираат, а 95% од нив може да се рециклираат во подоцнежна фаза.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK