Позната финалната тројка за Светски автомобил на годината

ОБЈАВЕНО НА:

За време на саемот во Женева беа објавени и финалистите на изборот за Светски автомобил на годината. Сега во секоја категорија има по три возила, а победниците ќе бидат објавени на 13 април за време на одржување на саемот во Њујорк.

Наградата за 2016 година ја има Mazda MX-5. Покрај наградата Светски автомобил на годината, има уште пет други категории во кои исто така се избираат победници.

Номинирани автомобили во секоја категорија
Светски автомобил на годината 2017 (World Car of the Year 2017)
Audi Q5
Jaguar F-PACE
Volkswagen Tiguan

Светски луксузен автомобил на годината 2017 (World Luxury Car 2017)
BMW 5 Series
Mercedes-Benz E-Class
Volvo S90 / V90

Светски спортски автомобил на годината 2017 (World Performance Car 2017)
Audi R8 Spyder
McLaren 570s
Porsche Boxster Cayman

Светски еко-автомобил на годината 2017 (World Green Car 2017)
Chevrolet Bolt
Tesla Model X
Toyota Prius Prime

Светски градски автомобил на годината 2017 (World Urban Car 2017)
BMW i3 (94 Ah)
Citroen C3
Suzuki Ignis

Светски дизајн на годината 2017 (World Car Design 2017)
Jaguar F-PACE
Mercedes-Benz S-Class Cabriolet
Toyota C-HR

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK