Последниот LaFerrari продаден за 7 милиони долари на аукција

ОБЈАВЕНО НА:

Кога Ferrari го правеше планот за производство на 500 модели на LaFerrari, 499 беа продадени а последниот го зачува. Сега, тој јубилеен 500 модел од фабриката замина на аукција во добротворни цел, и достигна рекордна цена од 7 милиони долари.

Ова е сума што највисоко платена за модел на аукција а призведен во овој век. Цената е многу повисока од астрономсио тмолин што се бараше за 499 возило, или уште повеќе од двата милиони за LaFerrari Aperta родстер.

Аукцијата беше наменета за собирање пари за настраданите во катастрофалните земјотреси во централна Италија во почетоко на годинава.

Слично како и другите модели на LaFerrari и овој е со црвена боја, но со некои додатоци однадвор и внатре. Има исто како и другите модели 6,3 литарски V12 хибриден погон и 949 КС.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK