Од Toyota предвидуваат: PHEV ќе ги надмине конвенционалните хибриди

ОБЈАВЕНО НА:

Претседателот на Toyota Motors, Такеши Учијамада смета дека плаг ин хибридните возила побрзо ќе се пробијат на пазарот отколку конвенционалните хибриди како оригиналниот Prius.

Според Учијамада најмалку 1 милион плаг ин хибриди очекува да се продадат за помалку од 10 години, што е многу побрзо отколку што регуларните хибридни возила можат да стигнат до таа бројка.

Јапонската компанија очекува секоја година да продава по 60.000 Prius PHEV возила во светот. Плаг ин технологијата се развива многу брзо, поради што и трошоците за производство стануваа пониски.

Последната верзија на возилотото во целосно електричен погон може да мине 67 км. според јапонските стандардки на мерење, а во САД автономијата е 40 км.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK