Русите покажаа пик-ап за екстремни патишта

ОБЈАВЕНО НА:

На форумот „Армија 2017“ групата ГАЗ го претстави својот нов пик-ап со име ВЕПР NEXT за љубителите на екстремните патувања. Во основата на машината е камионот ГАЗ-33088 Садко. Пикапот е сосема оригинален и има двојна кабина. Предната оска е цврсто вклучена, двата моста имаат диференцијали за самозаклучување.

Тркалата се 18 инчни, гумите се специјални за офроуд. Клипот е 315 мм, длабочината на бариерата е 950 мм. Внатрешноста е сосема удобна, седиштето на возачот се анатомски. Нејзините прилагодувања се со пет функции, а има и лумбална поддршка.

Под хаубата е вграден турбо-дизел JMZ-534 со 149 КС и максимален вртежен момент од 490 Нм. Пик апот има метална платформа за товарење. Вкупната тежина на автомобилот е 6850 кг и носивоста е 2,5 тони.

Машината е наменета за работа во шумски и ловечки фарми, нафтената и гасната индустрија и може да се користи за автономни и лични патувања. Досега, статусот на автомобилот е како „примерок” и не е јасно дали ќе се произведува макар и во ограничени серии.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK