Познати финалистите за автомобил на годината во Европа

ОБЈАВЕНО НА:

Најстариот избор на автомобил на годината во Европа победникот ќе го објави на 6 март за време на одржување на саемот во Женева. Сега 58 членото жири ги одреди финалистите за наградата за 2017 година.

Од вкупно 29 возила што беа во поширокиот избор, и еднонеделеното тестирање во Данска, на финалната листа се најдоа седум автомобили.

Alfa Romeo Giulia
Citroën C3
Mercedes E-Class
Nissan Micra
Peugeot 3008
Toyota C-HR
Volvo S90/V90

Тие ќе имаат финалсни тестирања на 20 и 21 фаверуари во Франција, а потоа секој член на жирито ќе ги оценува возилата според поединечни критериуми.

Актуелен победник за 2016 е Opel Astra.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK